Rad literarno - novinarske družine tijekom šk. godine 2011./2012.

Autor: Zvjezdan Banas, 7. 5. 2012.

Osnovna misao vodilja je kroz pismeni izričaj razvijati ljubav prema materinskom jeziku, prema Domovini, roditeljima, prijateljima te zavičaju u kojem odrastamo.

U rad literarno – novinarske Družine uključeni su učenici od 5. – 8. Razeda: Maja Drenovac, Valerija Krpan, Magdalena Ivanušić, Ivana Kovačević, Nikolina Međimorec, Valentina Lončar, Roberto Kolarek.

Cilj pisanog izražavanja je da učenici pišu uredno, čitljivim i povezanim rukopisom te točno primjenjuju pravopisna pravila.

Kako tematskih odrednica ima zaista mnogo, bitno je da učenici razviju i njeguju vlastiti stvaralački izraz.

Učenici bi kroz rad trebali ovladati sljedećim sastavnicama pisanog jezičnog izražavanja:

• voditi bilješke uredno i pregledno
  • vješto oblikovati priče, legende, pjesme
  • prepoznavati elemente lirike u literarnim pokušajima (kratkoća i osjećajnost)
  • skladno komponirati slijed događaja i misli u pisanomu tekstu
  • pokazati bogatstvo rječnika
  • razvijati grafemski sustav
  • razvijati maštovitost
  • napredovati u primjeni pravopisne norme
  • uspješno se koristiti rječnikom i pravopisom

Najbolje radove smo izdvojili te poslali na natječaje koji su pristizali tijekom školske godine.

Sudjelovali smo na Međuopćinskom LiDraNu 31.1.2012. u Trnovitičkom Popovcu s tri literarna rada:

• Slušam zemlju kako diše
  • Djetinstvo mi baka čuva
  • Boje domovine moje

Literarni rad „Boje domovine moje“ učenice Ivane Kovačević, prosudbeno povjerenstvo predložilo je za Županijsku smotru LiDraNo 2012.

Županijski LiDraNo održan je u I. OŠ Bjelovar 28.2. 2012.

Prijavili smo se na slijedeće natječaje:

• Turistička zajednica BBŽ – Natječaj na temu „Djeca – čuvari prirode“ – rad učenice Valerije Krpan: „Zahvaljujem što dišem“
  • Naklada Ljevak – Literarni natječaj: „Odjeci“ – 2 rada
  • OŠ Mate Lovraka, Veliki Grđevac – Literarni natječaj: „Svakom su mladom čovjeku potrebni vrijedni uzori“ – 5 radova
  • OŠ Kneza Branimira, Donji Muć – Literarni natječaj: „Hrvatska kulturna baština“ – 4 rada
  • Matica hrvatska Zaprešić – 28. dani A. Kovačića i 26. susret Ivica Kičmanović – 4 rada
  • Kulturno obrazovno društvo Side Košutić, Radoboj – Literarni natječaj: „Poljubi grumen zavičajne zemlje i pošapći: HVALA!“ – 6 radova