DAN OPĆINE BEREK, 29. RUJNA 2011.

Autor: Zvjezdan Banas, Danijel Ojvan, 6. 10. 2011.

Dana 29. rujna upriličen je program učenika Osnovne škole Berek povodom Dana općine.

Uvodni proslov kazivala je učenica Nikolina Međimorec, a u programu su sudjelovali učenici Dramsko – recitatorske družine, pjevački zbor i ritmička skupina pod vodstvom učitelja naše škole. Nakon programa svekolikom pučanstvu obratio se načelnik općine, gospodin Mato Tonković.

UVODNI PROSLOV POVODOM DANA OPĆINE

I dok nas kamene zidine drevnog Garića promatraju, kao starozavjetne ploče miruju, moslavačke šume kao otvorene knjige snivaju, starinske kuće naših sela nalik sudbinskim pečatima vremena tiho šapću molitvu i sanjaju. Dolazak sa zidina staroga Garića do vrbika Česme i uz miris šuma i polja berečkih,  čini se poput stalne pobožnosti života koji je imao razloga biti baš tu, u Bereku, kako bi naši pretci obavili svoju zadaću  da sve oko sebe učine duhovnijim i trajnijim, da osvijetle prostor mišlju, riječju i djelom i tako nama mladima daju do znanja, tko smo, što smo, odakle smo i gdje se nastavljamo.

Danas smo sretni, a mogu reći i istinski ponosi, jer danas svetkujemo i slavimo Dan općine Berek i 20. obljetnicu državnosti i neovisnosti Republike Hrvatske, a kako primjer vrijedi više od tisuću riječi, naše Općinsko vijeće i načelnik općine svojim primjerom pokazuju nam put kojim valja ići, kako valja graditi i stvarati. U ime svih mladih i djece naše općine hvala im što smo dobili knjižnicu, novi park, fontanu, što su postavili spomen ploču palim braniteljima u Domovinski ratu ,obnovili spomenik poginulima u 2. svjetskom ratu, što ja na groblju izgrađen tihi dom za posljednji ispraćaj onih kojih odlaze u vječnost.

Hvala našim učiteljima i ravnateljici škole, koji nas uče kako treba sačuvati sva materijalna i duhovna baštinjena dobra, otrgnutih zaboravu, kao živo svjedočanstvo svijesti , savjesti i srca. Uče nas kako treba poštovati druge, ali se uvijek svojim dičiti.

Hvala svima onima znanima i neznanima koji su svoj život ili dio svojeg bića, u vrijeme kada mi još nismo bili ni rođeni, utkali u stvaranje neovisne i samostalne, drage nam Republike Hrvatske.

Sretni smo što je naš Berek, kao i svi gradovi , sela i zaseoci naše domovine, postao oaza srca u  moru života i postao sretno putovanje onih koji ostaju i onih koji će tek doploviti u željenu luku.

Budimo uvijek sretni lađari čije ce lađe mirno ploviti u zagrljaju onih luka na čijim će pristaništima odjekivati Mihanovićevi stihovi: “Lijepa naša domovino, o junačka zemljo mila!“.

Fotografije pogledajte u našoj fotogaleriji.