TERENSKA NASTAVA: REGIONALNI PARK MOSLAVAČKA GORA

Autor: Danijel Ojvan, 22. 5. 2014.

Učenici  7. razreda sa svojom voditeljicom, učiteljicom prirode i biologije, Sanelom Starčević, dana 21.5.2014. godine obavili su terensku nastavu povodom Međunarodnog dana bioraznolikosti i Dana zaštite prirode u Hrvatskoj.

Posjetili su Javnu ustanovu za upravljanje zaštićenim prirodnim vrijednostima u Čazmi, te Regionalni park Moslavačka gora.

U Javnoj ustanovi slušali su predavanje stručne suradnice Melite Medač. Ona im je ispričala općenito o Regionalnom parku, te o njegovoj biološkoj i geološkoj važnosti. Uživo su pogledali primjerke različitih stijena pronađenih na području Moslavačke gore, te odgledali edukativni film „Zeleni biser Moslavine“.

Nakon teoretskog tijela, krenuli su na praktični dio terenske nastave. Prvo su posjetili kamenolome Samarica i Pleterac, a zatim su mogli vidjeti jedan od najzanimljivijih i najmističnijih dijelova Parka, a to su „kamene kugle“ u šumi Garjevica. Na tom geološkom lokalitetu se unutar mase granita izdvajaju manja kuglasta tijela migmatita, koja su oblikovana u procesu hlađenja stijene tzv. kuglastim lučenjem.

Vozeći se i šetajući Regionalnim parkom učenici su mogli uočiti cijelu raskoš Moslavačke gore, njenu veliku raznolikost šumskih vrsta, očuvane potočne doline i travnjake s brojnim i raznolikim biljnim i životinjskim vrstama, te veliku georaznolikost tog područja.

Vijest napisala i uredila: Sanela Starčević, učiteljica prirode i biologije