OŠ Berek kao domaćin Međuopćinske smotre LiDraNo 2013.

Autor: Danijel Ojvan, 1. 2. 2013.

Naša škola bila je ovogodišnji domaćin Međuopćinske smotre LiDraNo 31. siječnja. Na smotri je sudjelovalo 7 škola: OŠ Garešnica, Garešnica; OŠ Ivana Nepomuka Jemeršića, Grubišno Polje; OŠ Slavka Kolara, Hercegovac; OŠ Mate Lovraka, Veliki Grđevac; OŠ Trnovitica, Velika Trnovitica, OŠ Trnovitički Popovac, Trnovitički Popovac i OŠ Berek, Berek.

Okupili smo se u OŠ Berek gdje smo se družili, doručkovali i davali potrebne smjernice mentorima. Zatim smo se uputili u Mjesni dom Berek gdje se održala smotra. Započeli smo himnom u izvedbi naših učenika. Prigodni program su vodile naše učenice Maja Drenovac i Nikolina Međimorec. Ravnateljica Dušica Vunić i načelnik Općine Berek Mato Tonković pozdravili su prisutne prigodnim riječima.

Ponajbolji učenici su obogatili scensko, literarno i novinarsko stvaralaštvo govorenom i pisanom riječju na jednom mjestu  pod vodstvom svojih mentora.

Na pozornici su se izmijenili pojedinačni (4 kazivanja poezije, 9 monologa i 1 monodrama) i skupni nastupi (10 dramsko-scenskih igara razredne i 5 predmetne nastave te 1 lutkarska predstava razredne i 1 recital predmetne nastave).

Mentori su se uputili u OŠ Berek nakon prigodnog programa na zajednički ručak, druženje i okrugli stol. Učenici sudionici su ostali na zajedničkom ručku i druženju te animaciji (film i glazba) u Mjesnom domu Berek.

Međuopćinsko prosudbeno povjerenstvo za literarne i novinarske radove činili su predsjednica Katica Šarlija (učiteljica hrvatskog jezika u OŠ Ivanjska) te članovi Vlatka Bily (učiteljica hrvatskog jezika u II. OŠ Bjelovar) i Sanja Klinac (novinarka BBR-a). Sastali su se u OŠ Berek 24. siječnja, a na dan smotre su izvijestili o ostvarajima predloženim za Županijsku smotru u Daruvaru.  Predloženi radovi su bili izloženi na panou.

Pristigla su 4 novinarska i 22 literarna rada.  Predložena su 2 samostalna novinarska i 6 literarna rada. Samostalni novinarski radovi:  Jadranska magistrala Dominika Matkovića (OŠ Mato Lovrak, Veliki Grđevac pod mentorstvom Marine Nejedli) i Za bolje sutra Vesne Andić (OŠ Mato Lovrak, Veliki Grđevac pod mentorstvom Ivane Ontl Horvat). Samostalni literarni radovi: Prabakina priča Lucije Brekalo (OŠ Ivana Nepomuka Jemeršića, Grubišno Polje pod mentorstvom Veronike Stankić), Strašni stvor zvan Krešo Maje Drenovac (OŠ Berek, Berek pod mentorstvom Zvjezdana Banasa), Ti Marine Mandić (OŠ Garešnica, Garešnica pod mentorstvom Jelene Svilarević) te Sretni kruh Tea Matašina, Moja mama Marije Gubić i Moja seka Aleksandra Zagorca (OŠ Trnovitički Popovac, Trnovitički Popovac po mentorstvom Anite Kurtušić).

Međuopćinsko prosudbeno povjerenstvo za dramsko scensko stvaralaštvo činili su predsjednik Enes Kišević (književnik i glumac), Ivana Marčetić (učiteljica razredne nastave u II. OŠ Bjelovar) i Žana Novaković (učiteljica hrvatskog jezika u OŠ Rovišće). Samo 2 pojedinačna i 2 skupna scenska nastupa su mogli  poslati na Županijsku smotru u Daruvar.

Predložili su: recitaciju Zorana Jurišića Smisao vala u izvedbi Maje Drenovac (OŠ Berek, Berek pod mentorstvom Zvjezdana Banasa), monodramu Ruth Manning Priča o Janku u izvedbi Borne Taritaša (OŠ Mato Lovrak, Veliki Grđevac pod mentorstvom Ane Nakani), dramsko-scensku igru razredne nastave Željke Ribarić Neobično zubarsko iskustvo (OŠ Trnovitica, Velika Trnovitica po mentorstvom Željke Ribarić) i recital Stjepana Hrastoveca Svjetlo se ne smije ugasiti (OŠ Slavka Kolara, Hercegovac pod mentorstvom Romane Bukač-Šegavac).

Pohvaljeni su dramsko-scenski nastupi predmetne nastave Zemlja je naš dom (OŠ Trnovitički Popovac, Trnovitički Popovac po mentorstvom Anite Kurtušić) i Ruski je u modi (OŠ Berek, Berek pod mentorstvom Zvjezdana Banasa) te monolog Sanje Pilić Opet škola u izvedbi Eve Kamber Bartolović (OŠ Slavka Kolara, Hercegovac pod mentorstvom Romane Bukač-Šegavac).

Čestitamo svim mentorima i učenicima te njihovim školama na sudjelovanju, a predloženima želimo puno uspjeha na Županijskoj smotri LiDraNo u Daruvaru.

Nadamo se da su se svi dobro zabavili i da su obogaćeni još jednim lijepim iskustvom.

Vijest napisala: Martina Barberić, knjižničarka