BORANKA-najveća volonterska akcija pošumljavanja opožarenih područja u Republici Hrvatskoj

Autor: Sanja Radošević, 2. 10. 2018.

Učenici prvog i drugog razreda naše škole crtajući razna stabla, uključili su se u najveću akciju pošumljavanja pod nazivom BORANKA.

Savez izviđača Hrvatske, Hrvatske šume i Hrvatska gorska služba spašavanja, uz pokroviteljstvo Ministarstva poljoprivrede, Ministarstva za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku, Ministarstva zaštite okoliša i energetike, Ministarstva znanosti i obrazovanja te Ureda Europskog parlamenta u Hrvatskoj, pokrenuli su kampanju Boranka. Boranka je najveća volonterska akcija pošumljavanja opožarenih područja Dalmacije ikad organizirana u Hrvatskoj. U sklopu akcije od stabala u požarima izgorjelih borova napravljene su bojice –simbolično nazvane boralice.

Učenici prvog i drugog razreda zajedno sa svojim učiteljicama Milicom Đurđević i Sanjom Radošević, uključili su se u ovu akciju. Boralicama su nacrtali stabla, dali stablima imena, fotografirali ih i smjestili u virtualnu šumu preko aplikacije na adresi www.boranka.hr. Njihov trud prepoznali su i sami osnivači akcije te su ih na svojoj Facebook stranici javno pohvalili te objavili fotografiju školskog panoa.

Za svako stablo posađeno u virtualnoj šumi, volonteri “Boranke” svake subote tijekom sljedeća dva mjeseca posadit će pravu sadnicu u prirodu. Kako raste virtualna šuma, povećavat će se i broj živih sadnica.

Mjesta u šumi je sve manje, pa pozivamo i ostale učenike da uzmu boralice ili bilo koje druge boje u ruke te se uključe u akciju na www.boranka.hr.