Terenska nastava povijesti: Muzej Moslavine i Garić-grad

Autor: Danijel Ojvan, 1. 6. 2012.

I ove godine išli smo na terensku nastavu u Kutinu.

Učenici petog razreda su 31. svibnja 2012. godine posjetili Muzej Moslavine u  Kutini i arheološki lokalitet Garić-grad u Podgariću.

Na terenskoj nastavi učenici su primijenili stečena  znanja o povijesnim izvorima, donosili zaključke, samostalno stjecali nova i sistematizirali usvojena znanja. Tijekom posjete Muzeju Moslavine u Kutini saznali su koje su sve vrste povijesnih izvora u njemu pohranjene i koji su najvrijedniji i najvažniji primjeri pojedine vrste izvora. Saznali su čuvaju li se u muzeju tragovi rimske kulture, koji je najvažniji predmet iz razdoblja rimske vladavine pohranjen u muzeju te su zabilježili u čemu je njegova važnost. Podatke su unosili u tablice. Crtežom su  predočili eksponat koji im je bio najzanimljiviji. Posjetili smo i galeriju koja je sastvni dio muzeja.

Posjetom muzeju i galeriji učenici su se upoznali sa stručnom djelatnošću muzeja kao ustanovom u kojoj se čuvaju, proučavaju i izlažu zbirke starina i umjetnina te s djelatnošću galerije kao zbirke umjetničkih slika.

Posjetili smo i Garić grad. Garić-grad je jedan od najstarijih srednjovjekovnih hrvatskih utvrđenih gradova koji je 1544. godine stradao za provale Turaka te je napušten. Posjetom lokalitetu učenici su stvorili sliku izgleda srednjovjekovnog utvrđenog grada koji se nalazi na kamenom brijegu. U grad se ulazi preko pokretnog mosta, a opasan je dvostrukim zidinama. U unutrašnjom dijelu utvrde jasno su razabrali stambene zgrade, veliku branič – kulu i malu kulu. U Muzeju Moslavine učenici su mogli vidjeti bogati arheološki materijal pronađen na lokalitetu,  poput keramike, pećnjaka, željeznog oružja te maketu Garić-grada.