Obilježavamo Svjetski dan voda

Autor: Milica Herceg, Sanja Radošević, 23. 3. 2017.

1993. godine Ujedinjeni narodi proglasili su 22. ožujka Svjetskim danom voda.           Na svjetski dan voda važno je upozoriti na probleme vezane za vodu i vodne resurse jer podaci Ujedinjenih naroda kažu da više od milijardu ljudi na Zemlji nema stalan pristup zdravoj i pitkoj vodi, pa je iz tog razloga razdoblje od 2005. do 2015. proglašeno desetljećem voda pod geslom “Voda za život”.

Svi mi znamo da je voda nužna za život, ali jeste li znali sljedeće?

• Voda poboljšava naše zdravlje
• Sastavni je dio većine stanica u našem tijelu
• Donosi hranu i kisik u stanice, a iznosi štetne tvari
• Pročišćava bubrege
• Hladi, ali i štiti od hladnoće naše tijelo
• Dio je naše krvi, znoja, suza i sline
• Povećava broj kalorija koje trošimo tijekom dnevnih aktivnosti
• Pomaže u zaštiti od niza bolesti (prehlada, infekcija mokraćnog kanala, bubrežnih kamenaca)
• Može poboljšati vaš izgled (pomaže u hidrataciji kože i čini je glađom, mekšom i nježnijom)
• Može pomoći u gubitku tjelesne težine jer daje više energije tijekom tjelesnih aktivnosti
• Približno 5 milijuna ljudi umre svake godine od bolesti koje se prenose prljavom vodom
• Gotovo 80% svih bolesti nastaju zbog nečiste vode za piće.

Učenici razredne nastave OŠ Berek kroz niz aktivnosti obilježili su Svjetski dan voda. Na satu hrvatskog jezika čitali su pjesme i priče o vodi, pisali poruke kako očuvati vodu. Na satu likovne kulture slikali su kapljice vode i nazdravili vodom dok je sat razrednika protekao razgovarajući o vodi kao najzdravijem piću. Sunčano vrijeme iskoristili smo za sat TZK-a na školskom igralištu. Učenici su odigrali nekoliko natjecateljskih igara podijeljeni u tri skupine „More“, „Potok“ „Rijeka“.  Sat smo završili Vodenom štafetom i proglašenjem pobjednika.

Na kraju nastavnog dana zaključili smo da je zbog sve veće važnosti očuvanja vode u svijetu, kroz cijelu godinu potrebno savjesno brinuti o njoj.