Naše obilježavanje 100. godine izdanja Čudnovatih zgoda šegrta Hlapića

Autor: Danijel Ojvan, 27. 11. 2013.

Učenici našeg 3. razreda u studenome su čitali Čudnovate zgode šegrta Hlapića Ivana Brlić-Mažuranić. Knjižničarka Martina Barberić i njihova učiteljica Jasminka Relić su zajednički obilježile 100. godišnjicu njihova izdanja.

Knjižničarka je pripremila power-point prezentaciju, pano i izložbu različitih izdanja knjige iz knjižnice.

Prvi sat lektire se održao u knjižnici gdje su učenici s knjižničarkom razgovarali o karakterizaciji lika šegrta Hlapića o čijim su pustolovinama čitali. Vodila ih je prezentacija s pitanjima i umetnute ilustracije.

Saznali su da izdanje Čudnovatih zgoda šegrta Hlapića ove godine slavi 100. obljetnicu odnosno rođendan i da je tim povodom Hrvatska pošta izdala markicu. Upoznali su se s naslovnicama različitih izdanja Čudnovatih zgoda šegrta Hlapića iz ranijeg i modernijeg doba.

Također su se podsjetili  kako postoje i dvije slikovnice o šegrtu Hlapiću.

Snimljen je i crtani te igrani film, a i nebrojene predstave su odigrane.

Shvatili kako je naš šegrt Hlapić je kroz sve te godine uvijek bio i ostao: malen kao lakat, veseo kao ptica, hrabar kao kraljević Marko, mudar kao knjiga i dobar kao sunce. Takav je zauzeo posebno mjesto u srcu svih nas, naših pradjedova i prabaka, djedova i baka, mama i tata, braće i sestara i nas samih…

Drugi sat su imali sa svojom učiteljicom gdje su nastavili razgovor i pisali  o pustolovinama našeg šegrta Hlapića.

Vijest napisala i uredila: Martina Barberić, knjižničarka