Vježba evakuacije i spašavanja u prostorima Osnovne škole Berek

Autor: Dušica Vunić, 17. 10. 2019.

Poštovani učenici, roditelji i stanovnici općine Berek!

Obavještavamo Vas da će se u slijedećem tjednu u vremenu od 21. listopada do 25. listopada 2019. godine provoditi Vježba evakuacije i spašavanja u prostorima Osnovne škole Berek!

Vježbu ćemo izvoditi u skladu sa zakonom, a u dogovoru sa: Državnom upravom za zaštitu i spašavanje Službom civilne zaštite Bjelovar, DVD-om Berek, Žurnim centrom 112, Policijskom postajom Garešnica i Općinom Berek.

Vježba će trajati 20 minuta.

Za potrebe izvođenja  vježbe koristit će se sirene na vozilima, pa se mole mještani da se ne stvara panika.

NAMJENA I CILJ VJEŽBE:

Cilj vježbe je praktična provjera Plana evakuacije i spašavanja Osnovne škole Berek, kao što je i predviđeno u  navedenom Planu. Osim osposobljenosti djelatnika i polaznika škole za postupanje u slučaju izvanrednih situacija i valjanosti predviđenih pravaca evakuacije, promatrat će se i brzina intervencije žurnih službi, te potrebu mijenjanja Plana evakuacije kako bi postao još operativniji.

Pojam evakuacije podrazumijeva unaprijed utvrđeni način napuštanja ugroženih prostorija i prostora, prije nego što nastupi opasnost za život ili zdravlje učenika, učitelja, zaposlenika, posjetitelja i drugih osoba koje se zateknu u ugroženim prostorijama i prostorima za vrijeme izvanrednog događaja.

Spašavanje podrazumijeva provođenje radnji kojima se učenicima, učiteljima, zaposlenicima, posjetiteljima i drugim osobama zatečenim u ugroženim prostorijama i prostorima pruža pomoć u napuštanju tih prostora, pošto ih iznenadnim događajem ne mogu napustiti same, a da pri tome ne dovedu u opasnost svoj život.

Osim osposobljenosti radnika i korisnika škole za postupanje u izvanrednim situacijama te valjanosti predviđenih pravaca evakuacije, promatrat će se i postupak intervencije žurnih službi te eventualna potreba mijenjanja Plana evakuacije i spašavanja kako bi postao još operativniji.

Zadaća vježbe je poučiti učenike kako postupati prilikom nastanka iznenadnog događaja što uključuje:

• način izlaska iz učionica
  • provođenje uputa voditelja evakuacije
  • slijeđenje uputa drugih osoba koji sudjeluju u provedbi evakuacije
  • naučiti kretati se evakuacijskim putovima u skupinama
  • uvježbati učenike da sigurno izađu iz ugroženog prostora u siguran prostor

Nastavno i nenastavno osoblje naučit će:

• kako upravljati učenicima u izvanrednim situacijama koje dovode do stresa i panike
  • kako postupiti prilikom nastanka panike kod jednog ili više učenika
  • kako postupiti i evakuirati ozlijeđene iz ugroženog prostora i kada istima treba pružiti prvu pomoć  napuštanja ugroženog prostora
  • uvježbati korištenje vatrogasnih sredstava za gašenje požara u intenzitetu pojačanog stresa i panike

Vježba evakuacije i spašavanja se organizira sukladno Planu evakuacije i spašavanja u slučaju izvanrednog događaja u OŠ Berek u Bereku.

Odluku o izvođenju vježbe donijela je ravnateljica škole  Dušica Vunić.