„Tjedan jabuka u našoj školi“ – projekt učenika i učitelja OŠ Berek

Autor: Dušica Vunić, 8. 11. 2018.

U projektu su sudjelovali učenici razredne i učenici predmetne nastave, učitelji, roditelji, školska kuharica, vozač i ostali zaposlenici škole. Projekt smo provodili od 12. do 20. listopada 2018. godine.

Ciljevi i namjena ovog projekta bili su sljedeći:

-  promicanje zdravstvenih kvaliteta jabuke, osvještavanje njezinog značaja za zdravlje ljudi,

-  promoviranje važnosti jabuke u ljudskoj prehrani, saznanje o mnogobrojnosti sorti jabuke, poticanje čuvanja starih sorta koje cijepljenjem nestaju,

-  spoznavanje jabuke kao simbola i jabuke kao motiva u svim vrstama umjetnosti,

-  upoznavanje „povijesti jabuke“ i jabuke „u povijesti i mitologiji“,

-  obilježavanje značajnih datuma: Dan zahvalnosti za plodove zemlje, Svjetski dan hrane, Međunarodni dan borbe protiv siromaštva i Svjetski dan jabuka,

-  stvaranje navike svakodnevnog konzumiranja jabuka čime se može spriječiti pojava mnogih zdravstvenih poteškoća i oboljenja...

„Tjedan jabuka“ smo započeli Učeničkim zborom u holu naše škole. Najavili smo značaj, ciljeve, namjenu i tijek projekta. Saznali smo povijesne činjenice i brojne zanimljivosti o voćci koja je zavrijedila imati svoj svjetski dan. Razgovarali smo o važnosti jabuke u ljudskoj prehrani i njezinom značaju za zdravlje ljudi. Dogovorili smo njezino mjesto u našem školskom jelovniku kroz sljedeći tjedan. (Zanimljiva je slučajnost da je pored nas, na vratima školske kuhinje stajao plakata Školske sheme voća i povrća). Spomenuli smo jabuku kao simbol i motiv koji će naši učitelji uvrstiti u naš nastavni i izvannastavni rad tijekom ostvarivanja Projekta.

Sljedeći korak bilo je pješačenje do voćnjaka gospođe Anušić Jelene u Bereku i berba jabuka. Učenici i učitelji, uz pomoć pojedinih roditelja, ubrali su 500 kg jabuka. Simbolični trošak jabuka ubranih u voćnjaku bio je 1 kn za svaki kilogram, a sredstva su dobrovoljno donirali učenici, odnosno njihovi roditelji, iznosom do 10,00 kn. Zahvaljujemo roditeljima na ideji i pomoći! Uz pomoć vozača i uz naš školski kombibus, kao pravi voćari riješili smo utovar, istovar i skladištenje ubranih jabuka.

Tjedan dana „vizualni identitet“ naše škole bio je „u znaku jabuka“: različite likovne tehnike na panoima u učionicama i u holu, jabuke u košari s plodovima zemlje i posebno značajno: svaki dan na blagovaonskim stolovima kao dio našeg jelovnika. Vrijedne ruke naše kuharice, tete Vesne svaki dan su gulile, rezale, ribale, mijesile, kuhale i pekle jela od jabuka. Jelovnik školske kuhinje obogatile su slastice od jabuka: Ponedjeljak - kompot od jabuka; Utorak -  štrudla od jabuka; Srijeda – jabuke; Četvrtak -  pita od jabuka; Petak: kolač od jabuka.

Kroz „Tjedan jabuka“ učenici su pisali priče, slikali, čitali i učili o jabukama. U razrednoj nastavi primjerenim sadržajima projekt je ostvaren na satovima hrvatskog jezika, likovne i glazbene kulture. Na satu domaćinstva učenici su napravili čips od jabuka.

U okviru Projekta u Školi su obilježena i četiri značajna datuma. Prvog dana projekta, 12. listopada, učenici razredne nastave su u razrednim odjelima obilježili Dan zahvalnosti za plodove zemlje. 16. listopada Svjetski dan hrane i 17. listopada Međunarodni dan borbe protiv siromaštva, spojeni su u zajedničku svečanost Dana zahvalnosti za kruh i za plodove zemlje. Projekt „Tjedan jabuka u našoj školi“ zaključen je obilježavanjem Svjetskog dana jabuka, 20. listopada.

Posljednji dan projekta, u petak, obilježili smo kratkom priredbom o jabukama, govorili smo o jabukama, recitirali na temu jabuka. Napravili smo mali osvrt na „Tjedan jabuka“, učenici su izrazila zadovoljstvo postignutim!