Projekt ”ŠAFRAN”

Autor: Danijel Ojvan, 14. 6. 2012.

Ove godine sudjelovali smo u projektu koji nosi naziv Projekt „ŠAFRAN“ . Projekt je započeo u Irskoj, a nastao je na poticaj Europske unije i u njemu sudjeluju već mnoge škole. Lukovice žutog šafrana poslala nam je Javna ustanova Spomen - područje Jasenovac.

Projekt smo započeli u studenom 2011. godine. Na travnjaku ispred škole posadili smo lukovice žutih  šafrana. Žute šafrane smo posadili u obliku Davidove zvijezde u znak sjećanja na milijun i pol židovske djece, te tisuće druge djece koja su umrla u Holokaustu. Žuta boja cvijeća podsjeća nas na žutu zvijezdu koju su Židovi morali nositi pod nacističkom vlašću. Cvijeće nas podsjeća na svu djecu koja su izginula.

Tijekom jeseni i zime pratili smo rast naših šafrana. Početkom proljeća šafrani su procvjetali i podsjetili nas na svu djecu koja su stradala i umrla tijekom Holokausta. To prekrasno žuto cvijeće podsjetilo nas je na to da i nakon najstrašnijih događaja opet započinje novi život i da se možemo nadati da će biti bolje nego prije. Sva svoja zapažanja zabilježili smo na plakatu.

U projektu su sudjelovali svi učenici od 5. do. 8. razreda uz pomoć učiteljica iz prirode, povijesti i matematike. Kroz projekt učenici su se upoznali s pojmom Holokaust, učili su o važnosti tolerancije i poštovanja različitosti te o opasnostima predrasuda, rasizma i diskriminacije.