Međunarodni dan štednje

Autor: Milica Herceg, 2. 11. 2015.

Svake godine 31. listopada obilježavamo Međunarodni dan štednje.

31.listopada  davne 1924. godine u Milanu su se sastali bankari iz 25 zemalja svijeta u nadi da će pronaći izlaz iz krize koja je nastala kao posljedica I. svjetskog rata. Sudionici kongresa složili su se da je štednja prijeko potrebna i na taj način je započeto doba razmišljanja o važnosti  štednje za razvoj čovječanstva i važnost borbe protiv svakog oblika rasipništva.

Na satu hrvatskog jezika učenici 3. razreda  razgovarali su o štednji.  Nakon objašnjenja izreke „Tko štedi – ima.“,  razmišljali su što se sve može štedjeti.  Zaključili su da se štednja  ne odnosi samo  na štednju  novca, već i na štednju struje, vode, plina, vremena…  Pročitali smo zanimljiv strip „Šaljivo o štednji“ i naglasili da je štednja  sastavni dio  života svake obitelji i svakoga pojedinca.

Na kraju sata u našoj učionici odvila se prava televizijska emisija, gdje je voditeljica, učenica trećeg razreda,  ugostila naše prijatelje  iz drugih razreda, vjeroučitelja i učiteljicu. Postavljala im je pitanja o štednji i saznala kako i za što oni štede, te što se sve može štedjeti i zašto. „Važne“ poslove su pažljivo odradili tonski snimatelj i kamerman. Našu televizijsku emisiju „Sve o štednji“  prikazali smo drugi dan, dobro se zabavili i nasmijali.  Zahvaljujemo svim našim gostima na strpljivom odgovaranju na pitanja.